Niebo istnieje naprawdę

Niebo istnieje naprawdę, reż. Randall Wallace.

W filmie, opartym na prawdziwej historii, spotykamy typową amerykańska rodzinę. Ojciec Todd Burpo (rolę gra aktor Greg Kinnear) jest pastorem w małej społeczności wiejskiej w stanie Nebraska, a matka prowadzi kościelny chór. Oboje dbają o swoją dwójkę dzieci. Tę uroczą rodzinę trapią kłopoty finansowe. Zajęcie pastora jest niewystarczające, wiec ojciec trudni się również dorywczymi pracami, udziela się w straży pożarnej, jest trenerem zapasów w szkole, instaluje drzwi garażowe. Są to niewystarczające środki, gdyż on sam ma kłopoty ze zdrowiem i z trudem wiążą koniec z końcem. Rachunki medyczne zaczynają się piętrzyć. Ale to nie są wszystkie kłopoty. Rodzinę tę zaskoczyła nagła ciężka choroba 4-letniego syna, Coltona. Doznał on pęknięcia wyrostka robaczkowego i musiał poddać się pilnej operacji.

W czasie operacji chłopiec znalazł się na granicy życia i śmierci. W ciągu kilku następnych miesięcy chłopiec zaczyna opowiadać wyjątkową historię o podróży, w czasie operacji, do nieba i z powrotem. Opowiada o tym, że opuścił swoje ciało podczas zabiegu i widział, co robili w tym czasie jego rodzice. Mówił, że w czasie wizyty w niebie spotykał dawno zmarłą rodzinę, wspominał o zdarzeniach mających miejsce przed jego narodzinami. Zaskakiwał informacjami o niebie, o których, jako dziecko, nie mógł wiedzieć. W relacjach tych towarzyszyła mu rozbrajająca dziecięca szczerość i niewinność. Matka całkowicie ignoruje rewelacje syna, ale Todd zaczyna naprawdę słuchać, kiedy Colton mówi rzeczy, o których nie mógł wiedzieć.

Opowieści syna o tej duchowej przygodzie okazują się kłopotliwe dla ojca. Próbuje znaleźć racjonalne wyjaśnienie. Robi rozeznanie w szpitalu i okazuje się, że w czasie operacji syn nie umarł. Natomiast, kiedy opowiada o tym wydarzeniu w kościele, niektórzy członkowie społeczności są zirytowani, a inni obrażeni, że ich kościół może stać się pośmiewiskiem. Pada nawet sugestia o zmianie pastora.

„Dlaczego to ma być mitem”, pyta podirytowany Todd. Dla tych z nas, którzy są chrześcijanami albo przynajmniej wierzą w Boga, to jest nasz ostateczny cel, ostateczna nagroda… dostanie się do nieba, do życia z Bogiem w Jego chwale na wieki. Chrześcijaństwo w dużym stopniu oparte jest na wierze. Więc gdzie jest wiara, że niebo naprawdę istnieje i że być może niektórzy z nas doświadczą bycia tam i wrócą, by nam o tym opowiedzieć. I nie trzeba do tego używać naukowych wyjaśnień.

Film Niebo istnieje naprawdę pokazując historię z Nebraski, przedstawia również małomiasteczkowych mieszkańców Ameryki i jacy naprawdę są: ludzcy, jak i błądzący, zupełnie normalni. Są uprzejmi i troskliwi, dbający o swoich sąsiadów, ale mają też swoje prawdziwe życie z prawdziwymi wyzwaniami pełnymi pułapek i kłopotów.

Większość rodziców, a także wielu psychologów, pedagogów śmie twierdzić, że dzieci nie są w stanie być głęboko uduchowionymi, a ich doświadczenia zostają odrzucone, jako fantazja lub halucynacja. Reżyser tym filmem prosi nas, aby zachować otwarty umysł i słuchać dzieci, gdyż wiele z nich ma doświadczenia duchowe, ale o nich nie mówi, gdyż bywają zakłopotani reakcjami dorosłych. Dzieci powinny być zachęcane do dzielenia się swoimi snami lub wizjami. A to oznacza, że rodzice, krewni i przyjaciele dzieci muszą pokazać im, że należy pielęgnować i szanować ich duchowość. Ten film właśnie prosi nas o to.

Film Niebo istnieje naprawdę porusza nas, inspiruje, ociepla serca, jest uroczy i pouczający. Główny bohater jest wspaniałym świadectwem ojcostwa i człowieczeństwa, jest jak magnes, który trzyma cały film razem. Jest solidny, charyzmatyczny i zwariowany, sympatyczny. Film nastawiony jest na jeden segment widowni, ale dla tych, którzy są mniej religijni przynajmniej traktuje temat z szacunkiem i pozwala wyciągnąć własne wnioski. Nigdy nie będziemy wiedzieć, jak jest na pewno, a może jest inaczej. Niezależnie od wyjaśnień, trzeba tę wiedzę brać na wiarę. Ludzkość ma zdolność zaakceptowania rzeczy, których nie można udowodnić.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

EnglishFrenchGermanItalianPolishPortugueseRussianSpanishUkrainian