Zakończył się MKFF 2017 we Wrocławiu (FOTOGALERIA)

Film „Wołyń” Wojciecha Smarzowskiego oraz film „Wyklęty” w reżyserii Konrada Łęckiego to dwa obrazy, które zostały nagrodzone podczas Międzynarodowego Festiwalu Filmów Niepokalanów 2017. Uroczysta gala finałowa, odbywająca się w Dolnośląskim Centrum Filmowym, podsumowała sześć bardzo bogatych dni festiwalowych.

W piątkowy wieczór tytuł – Film, który Zmienia Życie, otrzymał „Wołyń”. Nagrodzie patronuje Prezydent RP Andrzej Duda, a odebrali ją producent filmu Andrzej Połeć oraz współautor scenariusza Stanisław Srokowski. Drugie wyróżnienie – Nagroda Publiczności powędrowała do reżysera Konrada Łęckiego za film „Wyklęty”. Obraz został uhonorowany także przez Krajową Radę Radiofonii i Telewizji. Nagrodę Specjalną KRRiT wręczył jej członek i delegat – prof. Janusz Kawecki, podkreślając, że „Wyklęty” w przenikliwy sposób stawia dojrzałe pytania i uczciwie szuka na nie odpowiedzi.

Jury Festiwalu w składzie: Dariusz Regucki, o. dr Marek Kotyński CSsR i Łukasz Adamski zdecydowało o przyznaniu Nagrody Głównej w Konkursie na Najlepszy Film Fabularny. Zwyciężył francusko-gruziński film „Rozdzieleni” w reżyserii Michela Hazanaviciusa. Jak usłyszeliśmy w uzasadnieniu jury – ten obraz bardzo dobrze odzwierciedla hasło programowe tegorocznego festiwalu „Prawda nas wyzwoli”. Jest to uniwersalna historia dramatu i cierpienia czeczeńskiej rodziny w zapomnianej wojnie. Film został zrealizowany w formie reportażu.

Nagrodę Honorową Festiwalu Niepokalanów otrzymał Medard Plewacki. Statuetkę „Maksymiliana” wręczył prof. Rafał Wiśniewski, dyrektor Narodowego Centrum Kultury. Rzecznik Festiwalu Ks. Piotr Wiśniowski, przypomniał liczne zasługi wrocławskiego aktora, pedagoga i krzewiciela pięknej polszczyzny.

Do organizatorów i uczestników Międzynarodowego Festiwalu Filmów Niepokalanów swoje słowo skierował Papież Franciszek. „Ojciec święty, kierując tę myśl także do uczestników festiwalu filmów we Wrocławiu wyraża nadzieję, że nowe produkcje filmowe, spotkania twórców z widzami i okolicznościowe dyskusje pomogą wszystkim lepiej zrozumieć wartości uniwersalne upowszechniane przez kulturę i pozwolą odczytać je przez pryzmat wartości ewangelicznych. Niech atmosfera festiwalu, spotkanie ze sztuką, doświadczenie piękna, staną się okazją do poznawania głębi życia, mądrości i zadań kultury postrzeganych w perspektywie Bożego zamysłu co do świata, człowieka i całego stworzenia” – czytamy w liście.

List do uczestników Festiwalu skierował również wicepremier Piotr Gliński.

– „Maksymiliany” to nie Oscary. To coś więcej. Bo Oscar jest wymyślony, a za statuetką Maksymiliana stoi potężny patron” – te słowa na zakończenie powiedział ks. Piotr Wiśniowski, rzecznik prasowy.

Tegoroczna edycja Międzynarodowego Festiwalu Filmów Niepokalanów 2017 to aż osiem filmów konkursowych. Równolegle do projekcji odbywały się spotkania w ramach formuły „Kino według…”. W Dolnośląskim Centrum Filmowym zebrani widzowie mogli prowadzić dyskusje z Krzysztofem Zanussim, Adamem Woronowiczem, Radosławem Pazurą, Dominiką Figurską czy Arnaldo Casali. Rozmowy były poprzedzone projekcją filmu zaproponowanego przez Gości Specjalnych Festiwalu. Wśród uczestników i widzów Festiwalu organizatorzy wylosowali pielgrzymkę do Ziemi Świętej. nagrodę otrzymała Anna Kucharczyk.

Fot. Janusz Gajdamowicz

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

EnglishFrenchGermanItalianPolishPortugueseRussianSpanishUkrainian